HYVÄ PÄÄTÖS

Kokkola osallistuu Pirityisten hallinnoimaan leader -ohjelmaan. Kokkolan kaupunki osallistuu tulevaisuudessa Pirityiset ry:n hallinnoimaan leader -ohjelmaan. Kaupunginhallitus päätti leader -yhdistyksestä äänestyksen jälkeen äänin 9–4.

Kaupunki osallistuu Pirityiset ry:n hallinnoimaan ohjelmaan seuraavalla ohjelmakaudella eli vuosien 2014–2020 aikana. Kokkolan ruotsinkielisten maaseutualueiden osalta se osallistuu Aktion Österbotten -yhdistyksen ohjelmaan. Kaupunkialueella kaupunki osallistuu taas näiden kahden yhdistyksen yhdessä hallinnoimaan kaupunki-Leader -ohjelmaan.

Rieska Leader -yhdistyksen kuntarahoitukseen kaupunki ei osallistu enää seuraavalla ohjelmakaudella samalla tavalla kuin nykyisin.

Kaupunginhallituksen päätös on oikea. Sinne pitää mennä missä on toimintaa ja missä eurot liikkuvat. Pirityisten toiminta on ollut monet vuodet eri tasolla kuin jähmeän Rieska-Leaderin. Se on myös saanut euroja asukasta kohden huommattavasti enemmän kuin Rieska-Leader.

Pirityiset ry pystyy piristämään Kokkolanseudun hankkeita monipuolisemmalla ohjelmalla ja terävämmällä otteella.